İş Arayanlara 725 TL Ödenecek!

İş arayanlara, iş arama ve işe yerleşmeleri durumunda işe yerleşme parası veriliyor. İş arama ve işe yerleşme yardımından şimdilik sadece devletten sosyal yardım alan kişiler faydalanabiliyor.

İş Arayanlara 725 TL Ödenecek!

Devletten iş arama yardımı! İş arama yardımından kimler faydalanabilir, ücretlendirme ve ödemeler nasıl oluyor ? İş arama yardımıyla ilgili detaylar kpss cafe haber merkezinde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğinin ikinci aşaması bu sene de devam ederken, sosyal yardım alan vatandaşların istihdama kazandırılması için de teşvikler sürüyor. Bu kapsamda verilen istihdam yardımı sosyal yardım alanları yakından ilgilendiriyor. İş arayan , fakat maddi durumu olmadığı için iş arama sırasında zorluk yaşayanlar, devletten sosyal yardım alıyorlarsa, iş arama ücreti ve işe yerleşme ücreti de alabilirler.

Ayrıca bu kişilerin işe yerleşmeleri durumunda sosyal yardımları da kesilmiyor. Bir süre daha sosyal yardım almayı sürdürüyorlar. İş arama sırasında vatandaşlar fotoğraf çektirme işlemlerinden tutun, yol masraflarına kadar belirli bir miktar paraya ihtiyaç duyuyor. Devletten sosyal yardım alan bir kişi iş görüşmesine gitmesi halinde en fazla 3 kere 40 ile 100 TL arasında iş arama yardımı alabiliyor. Ayrıca kişi işe yerleşirse bir defaya mahsus yol, yemek masrafları göz önüne alınarak 625 TL ‘İşe yerleşme’ ödeneği alıyor. Bu kişiler işe yerleşmeleri durumunda eğitim ve sağlık yardımları kesilmiyor.

Söz konusu yardımın sadece sosyal yardım alan kişileri ilgilendirdiğini unutmamak gerek. Yine bu kişileri istihdam edenler Aile Bakanlığı’nca verilen sigorta prim desteğinden faydalanabiliyor.

KAYNAK: https://www.takvim.com.tr/ekonomi/2018/01/22/is-arayana-725-tl