Bugun...
  • BIST: 74.388 %0,95
  • Dolar: 3,0391 %-0,23
  • Euro: 3,3447 %-0,12
  • Altın: 128,85 %-0,31

17-03-2014 18:42 Kategori: TAŞERON

2014 Taşeron işçilere kadro

2014 Taşeron işçilere kadro
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"(Torba Yasası neleri kapsıyor) Faruk Çelik'ten açıklama"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerle ilgili yasanın 2013 Aralık a görüşülmesinin planlandığını ancak bu dönemdeki gelişmelerin buna izin vermediğini söyledi. Torba Yasa nedir? Torba Yasası içeriğinde neler var?

 

İşte Faruk Çelik'in Taşeron işçilere kadro müjdesi ve Taşeron bitecek mi sorusunun cevabı...

Şanlıurfa'da temaslarda bulunan Bakan Çelik, yaklaşık 2 yıldır taşeron işçilerinin problemlerini gidermek için çalıştıklarını belirtti. Çelik, şöy le devam etti: “Taşeronla ilgili bir sıkıntı var, bunun farkındayız. Bu meseley i kökten çözüyoruz. Bundan sonra iki işçi bir iş yerinde farklı statüde çalışmayacak, bunu kaldırıyoruz. Örneğin Karayollarının 10 bin kişiye, Sağlık Bakanlığının 10 bin kişiye ihtiyacı varsa, orada alt işverende taşeron işçi değil asıl işçi çalışacak. Bunu düzenliyoruz ve yasanın en önemli konusu budur. Hastanede iki kişi çalışıyor; biri tıbbi sekreter taşeron işçisi, diğeri ise hastane personeli. Aralarında statü farkı çok fazla. Demek ki hemşireyi, tıbbi sekreteri, hasta bakıcıyı asıl işçi olarak çalıştıracaksın, bunu kesinlikle çözeceğiz.”

Artık karmaşık bir durumun olmayacağını vurgulayan Bakan Çelik, “Taşeron uygulaması, artık çile uygulamasına dönmüştür. Onun için  Sayın Başbaka nın talimatıyla bu çalışmayı tamamladık. Hizmet nerelerde alınacak, belli olacak. Hizmetin alınmayıp, asıl işçi olarak kimler çalışacak,  bu çizgi net olarak kanun tarafından çiziliyor. Normal işçi nasıl çalışıyorsa, hizmet alımında kalacak arkadaşlarımız varsa, aynen yıllık izin kullanacak ve asgari 3 yıllık sözleşme yapılacak. Kesinlikle 'asıl iş' dediğimiz yerde taşeron işçi çalıştırılamayacak. Yeni yasayla örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırdık. Şimdi alt işveren işçileri, asıl işçiler gibi sendikal haklarını da aynen kullanacaklar” şeklinde konuştu.

Uzun zamandır  gündemde olan Taşeron yasasınde son durum ne? Taşeron işçilere kıdem tazminatı verilecek mi? Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçilerin maaşları ne kadar olacak? Torba Yasası'nda neler var? İşte tüm bu soruların cevabı haberimizde. Taşeron işçiler, Torba yasası ve dahası burada. Uzun zamandır beklenen Torba yasayı Cumhurbaşkanı Abdullah G ül onayladı. Abdullah Gül'ün  onayından geçen Torba yasanın içinde hangi maddelerin bulunduğu büyük merak konusu. Torba yasada Taşerona büyük um ut doğdu. Torba yasa emeklilere ne getire cek? Torba yasada bedelli askerlik varmı? Torba yasada intibak yasası yer alıyor mu? Torba yasada bedelli askerlik bulunmuyor. Peki neler bulunuyor? Milyonla  rica vatandaş 2014 yılı ve Ocak ayına umutlarla girdi. 10.4 milyon emekli ve 2.6 milyon memur, bu ay yapılacak maaş zammına odaklanmış durumda. Yine tüm emekliler banka promosyonu çalışmalarının sonu çlanmasını bekliyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların gündeminde ayrıca intibak zammı da var. Torba yasada neler var? Torba yasa içeriği. Tam gün yasası nedir? Torba yasa ile başlayan değiş iklikler? Torba yasası doktorları nasıl etkileyecek? Cumhurbaşkanı Abdulla h Gül, 2 Ocak'ta TBMM Genel  Kurul u'nda kabul edilen, kamuoyunda "Tam gün yasası"olarak adlandırılan sağlıkla ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunu onayladı. 2014 yılı v e Ocak ayı milyonlar ca vatandaş için umut oldu. Bu ayda çıkması beklenen torba yasa ve yeni yıldaki maaş zamları, yaklaşık 20 milyon vatandaşı ilgilendiriyor. 10 milyon memur, işçi ve Bağ-Kur emeklisi Ocak ayında yapılacak maaş zammını bekliyor. Yine yaklaşık 7 milyon emekli için de yeni intibak umudu bulunuyor. Memur emeklileri toplu sözleş me zammının dışında enflasyon farkı alacak. Öte yandan Aralık sonunda belli olacak olan son 6 aylık enflasyon oranı ile işçi ve Bağ- Kur emeklilerinin de alacakları fark oranı ortaya çıkacak. Ocak ayında yaklaşık 2.5 milyon memur da zamlı maaşlarına ve enflasyon farklarına kavuşacak.

YAPILANDIRMA GELİYOR

Takvim'in haberine göre emeklilerin dışında devlete borcu olan 3 milyona yakın Bağ-Kur'lu esnaf gelecek yapılandırma umuduyla bekliyor. Torba yasayla gelecek bu yapılandırma sayesinde geçmiş Bağ- Kur borcu olan esnaf bu borçlarını yapılandırabilecek. Borçların ve  hizmetlerin tamamen silinm si de gündemde. Bunun yanında faiz ve ge cikme cezalarının yarısının s ilinip, kalan borcun 36 aya kadar taksitlendirilmesi d e ihtimaller arasında. Bu sayede esnaf hem sağlık hizmetlerinden faydalanacak, hem de borcundan kurtulacak. Devlet ise toplayamadığı bu alacağını tahsil ederek önemli bir kaynak elde edecek. Genel Sağlık Sigor tası kapsamında gelir testi yaptırmadığı için evlerine borç yazıları gelen 4 milyona yakın vatandaş için de Ocak ayı  bir umut oldu. Bu vatandaşların biriken 8 milyar liraya yakın borçları için çeşitli formüller hazırlandı. Borçların tamamen silinmesinden, faizlerinin kaldırılıp ana paranın taksite bölünmesine kadar çeşitli ihtimaller üzerinde duruluyor. Bu karar da Ocak'taki torba yasada şekillenecek.

TAŞERONA YENİ HAKLAR

Ocak ayında beklenti içinde olan önemli bir kesi mde taşeron işçiler. Bu işçiler için hazırlanan yeni yasa taslağının son şeklinin Ocak ayında ortaya çıkması bekleniyor. Böylece 1 milyonun üzerindeki taşeron işçilerin izin hakkından, maaşlarına kadar özlük haklarında bir iyileştirme yapılacak. Taslak yakında sosyal taraflarla paylaşılacak.

BEKLENTİSİ OLANLAR

SSK prim borcu olanlar af ve yapılandırma bekliyor. Trafik cezası olanlar af ve yapılandırma bekliyor. 4C ve 4B'li çalışanlar kadro istiyor. Üniversite mezunu olup, işçi kadrosundakiler memurluk bekliyor. Taşeron çalışanları kadro istiyor. Emekliler yeni intibak istiyor.

Taşeron İşçi Son Dakika Haberleri! Bakan Çelik'in Taşeron İşçi Kadro Çalışması Açıklaması (17.03.2014),

 


KiME NE GELiYOR

10 milyon emekli ye zam ve enflasyon farkı... 2.5 milyon memura zam ve enflasyon farkı... 4 milyon vatandaşa GSS affı ve yapılandırması... 3 milyon esnafa Bağ-Kur borcu affı ve yapılandırması... 1 milyon taşeronun haklarında iyileştirme... Torba yasa ile taşeron işçilere hakları veriliyor. Sözleşmeler 1 yıldan 3 yıla çıkacak. Muvazaalı olanlar kadroya alınacak. Hükümetin pek çok alanda yapaca ğı kanuni düzenlemeleri içer en torba yasa tasarıs ı içinde çalışma hayatı ile ilgili de önemli konular yer alıyor. Taşe ron işçileri nin soru nlarının çözüm ü için de düğmeye basılıyor. Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre; taşeron işçileri için 1 yıl olan sözleşme süresi  3 yıla çıkarılıyor. Kamudaki taşeron işçileriyle ilgili olarak da mahkemenin verdiği muvazaa kararları için sulh yada kadro yoluyla çözüme gidilmesi öngörülüyor. Kıdem t azminatı konusu taraflar arasında uzlaşma sağlanamayınca rafa kaldırılırken; çalışma hayatının diğer alanlarındaki düz en  lemelere yoğunlaşıldı.

Torba yasa tasarısında taş er on işçileriyle ilgili önemli düzenlemeler bulunduğu belirtiliyor. Yavaş yavaş netleşmeye başlayan paketin içeriğine göre; taşeron işçilikteki sorunların önemli bir kısmı bu yasal çalışma ile giderilmeye çalışılacak. Bunların başında taşeron işçilerinin sözleşme süresi  geliyor. 1 yıl olan sürenin 3 yıla çıkarılması gündemde. Yine alt işverenlik için bazı tanımlarda değişikliğe gidiliyor. Bun  a göre de asıl işverenin bir işi alt işverene verebilmesinde aranacak şartlarda bir takım değişiklikler söz konusu.  Cumhurbaşkanlığı internet sitesin de, Gül'ün yasanın resmi adı olan  "6514 sayılı yasayı onayladığı" duyuruldu. Türk  Tabibler Birliği, yasa gündeme geldiğinde "doktorlara Gezi ayarı" olarak kamuoyuna yansıyan, "ruhsatsız sağlık hizmeti veren hekimlere bir ila üç yıl hapis cezası ve 20 bin güne kadar para cezası verilmesi" hükmü d e yer alıyordu. Kamuoyuna bu madde, Gezi eylemleri sırasında alanda kurulan ilkyardım merkezlerinde görev yapan hekimlere yönelik önlem olarak yansımıştı.

İNTERNETTEN İLAÇ SATIŞI YASAK

Yasa ile ayrıca, ilaçların internet ya da başka bir elektronik ortamda satılması yasaklandı. Eczaneler adına internet sitesi açılamayacağı da karara bağlandı.

TAM GÜN DÜZENLEMESİ

Yeni yasanın getirdiği bir başka unsur ise şöyle; Eğitim ve araştırma   hastaneleri ile üniversitelerle birlikte kullanımdaki hastanelerde ç alışan profesör ve doçentler, her bir bran ş itibariyle sayılarının yüzde 50'sini geçmemek üzere, bir yıllık kurumsal sözleşme ile özel hastane ve vakıf üniversitesi hastan elerinde çalışabilecek. Bu şekilde  çalışabilecek öğretim üyeleri, yüzde 50'si uygulama, yüzde 50'si de akademik faaliyetlerden oluşacak önceki yılın performans kriterlerine göre belirlenecek. SÜNNETÇİY E SON Yeni yasa ile, sünnetin sadece hekimlerce yapılması da şarta bağlanıyor. Ancak istisnai hallerde, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen eğitimi alanlara, hekim gözetiminde sünnet yapma imkanı tanınacak. Ancak sünnetçilik yapanlar, 31 Aralık 2014'e kadar bu işlemi yapmaya devam edebilecekler.

YASADA NELER VAR?

Yeni yasada şu unsurlar yer alıyor; * Denetime tabi olan gerçek ve tüzel kişiler, denetim için gerekli bilgi, belge, defter ve kayıtları vermek, ayniyatı göstermek ve incelenmesine yardım etmek zorunda olacak. * Kamu Hastaneleri Birlikleri'nde sözleşmeli statüde istihdam edil enlerin sözleşmelerinin kiml er tarafından yapıl acağı yeniden belirleniyor. Buna göre, genel sekreter, başkan ve hastane yöneticisinin sözleşmeleri bakan tarafından yapılacak. Başhekim, başhekim yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı, uzman persone l ve büro görevlilerinin sözleşmeleri kurum başkanı tarafından yapılacak. Yüksekö ğretim kurumlarının öğretim üyesi ka drosunda bulunanlardan sözleşmeli statüde istihdam edilenlerin sözleşmeli olarak çalıştıkları süreler, yüksek öğretim kuru mlarında geçmiş sayılacak. Kamu Hastaneleri Birlikleri'nde sözleşmeli statüde istihdam edilen pers onelin iş  sonu tazminat...HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM
DİĞER TAŞERON HABERLERİ
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Suriyelilere vatandaşlık verilsin mi ?

9.4%

74%

9.4%

3.1%

4%

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
BİYOGRAFİLER